Rozdelenie kozmetiky

Rozdelenie kozmetických prípravkov z hľadiska ich funkcie nie je jednoduché. Jednotlivé skupiny prípravkov sa vzájomne prekrývajú a nemožno ich striktne ohraničiť z hľadiska individuálnych potrieb každého spotrebiteľa. Najčastejšie sa stretávame s nasledovným delením kozmetiky:

  1. pleťová – pleťové krémy, gély, masky, prípravky na čistenie a tonizáciu pleti.
  2. telová – telové oleje, mlieka, prípravky do kúpeľa, parfémy a deodoranty.
  3. vlasová – vlasové šampóny, kondicionéry, balzamy, stylingové prípravky.
  4. dekoratívna – make-upy, rúže, očné tiene, laky na nechty, farby na vlasy.
  5. dentálna – zubné pasty, ústne vody.
  6. špeciálna – prípravky na opaľovanie a po opaľovaní, samoopaľovacie prípravky, kozmetika určená na špeciálnu starostlivosť počas tehotenstva, dojčenia.
  7. detská – kozmetika so špeciálnym zložením určeným pre detskú pokožku.

Rovnako dôležitým kritériom pre výber správnej kozmetiky je typ pleti a vek. V každom období života má pleť určité konkrétne potreby, iné sú v dvadsiatke a iné v štyridsiatke, keď sa už objavili známky starnutia. Viete, ako sa o svoje telo správne postarať?

20 +
Zvoľte si najmä vhodný typ krému podľa typu vašej pleti. Rovnako postupujte aj pri voľbe dekoratívnej kozmetiky, make-up by tiež mal zodpovedať kvalite vašej pleti. Ak teda máte mastnú pleť, vyberte si make-up na mastnú pleť. Nezabudnite aj na telovú kozmetiku, predovšetkým, ak je vaša pokožka suchá. Aspoň raz do týždňa je vhodné aplikovať na tvár, krk a dekolt pleťovú masku vhodnú pre váš typ pleti. Nezabúdajte na pravidelné ranné a večerné čistenie.

30 +
Čo sa kozmetiky týka, mali by ste do nej investovať oveľa viac ako pred niekoľkými rokmi. Kupujte si kvalitné krémy na pleť, ale aj pokožku na tele, nezabúdajte na očný krém. Minimálne raz do týždňa si nájdite čas na pleťovú masku, takisto aj zábal na vlasy. Čím skôr sa začnete vašej pleti pravidelne venovať, tým neskôr sa na nej prejavia známky starnutia.

40 +
Ak máte viac ako 40 rokov, mali by ste začať, pokiaľ ste už nezačali skôr, s pravidelnou starostlivosťou o svoje telo. Vo vašej kúpeľni by nemala chýbať naozaj kvalitná kozmetika. Nevynechajte ani kvalitný krém na ruky a ich pravidelné natieranie. Pleť už vo väčšine prípadov má aj iné nedostatky, napríklad červené žilky a pigmentové škvrny, preto je potrebné skrášliť ju make-upom.

50 +
V starostlivosti o starnúcu pleť sú vhodné kozmetické prípravky ako napríklad liftingové krémy či liftingové make-upy. Nakoľko pleť už nemá prirodzenú jednotnú farbu a vyzerá unavená, vhodné je použiť aj rozjasňujúce krémy.

Online magazín pre ženy - mnau.sk